TAKLACIKUSLAR.COM

İskenderun

İskenderun Güvercini

İskenderun

Parçalı İskenderun

İskenderun, Bağdat ırkları arasında en ilginç ve benzersiz olanıdır. İngiliz Carrier, Fransız Bagdat, Steinheim Bagdat, İspanyol Bagdat, zaman içinde bazı melezlemelere maruz kalmıştır, İskenderun ırkı ise saf bir cinstir. Aldrovani 1610, Willoughby 1676 ve John Moore 1735 yıllarında yazdıklarında, Iskenderun ırkını uzun, kıvrık gagalı, kuvvetli bir ırk olarak tanımlamışlardır. Bu cinse Ingilterede Scandaroon ismini veren John Moore’dir. Almanlar bu cinsi Nurnberger Bagdette, Pagadette, Pavdotte, Bagotten, Pagadotten taube ve Hocker-taube gibi isimlerle adlandırmışlardır. Fransızlar ise Pigeon bagadais a grande morille ismini vermişlerdir. Bu ırkın Iskenderun diye isimlendirilmesinin sebebi Avrupaya Iskenderun limanından götürülmüş olmasıdır. Araştırmalar bu ırkın Bağdat’tan Türkiye’ye getirildiğini göstermektedir. Almanya’nın güneyinde, Nurnberg, Erlangen, Fuhrt ve Michelav Iskenderun üreticilerinin yoğun olduğu bölgelerdir. İlk Alman İskenderun güvercin cemiyeti 1895 yılında kurulmuş, 35 üyeyle katıldıkları National Show’da 170 İskenderun sergilenmiştir. Amerika da 1950 yılında George Neuerburg’e (N.P.A Master Breeder Certificate) Amerikanın en usta İskenderun üreticisi unvanı ve diploması verilmiştir.

İskenderun Güvercin Standartları

-      Boyu ucundan, kuyruk bitimine kadar 42-43 cm’dir.

-      Gagası 4 cm’dir ve aşağıya doğru kıvrıktır.

-      Gaga üzerindeki burun mantarının çapı 3 cm’dir.

-      Gözlerinin etrafındaki kırmızı dairenin çapı 12-15 milimetredir.

-      Bacakların uzunluğu 11-12 cm’dir.

-      Kanatlar açık olduğunda bir uçtan diğer uca uzunluğu 74 cm’dir.

-      Ağırlığı aç haliyle 590 gram kadardır.

-      Göz rengi, tüm parçalı renklerde ve düz beyazlarda siyahtır. Diğer renklerde koyu kırmızı ve turuncu’ dur.

-      Parçalı olanlarda gözlerinin altından gagaya doğru uzanan bıyık diye tabir edilen kısım vardır. Bunlar yüzün her iki tarafında da olmalıdır.

İskenderun Güvercin Üretimi

Üretimi diğer ırklara göre biraz daha zahmetlidir. Bu kuşlarda döllenme, yumurtaya yatmama gibi sorunlar görülmez. Sorun, yavrular yumurtadan çıktıktan iki-üç hafta sonra başlar, yavruların gagaları uzadıktan sonra anaçlar İskenderun çift yavrularını besleyemez hale gelir(ender olarak besleyenlerde görülmüştür). Üreticiler bu zorluklardan dolayı yumurtaları posta güvercinlerinin veya diğer yedekçi güvercinlerin altına aktararak çıkan yavruları üvey anaçlara besletirler. Bu işlem yapılsa bile üretici zaman zaman yavruları yuvadan alıp kendisi beslemek zorunda da kalabilir. Posta güvercinleri bu cinsi en iyi besleyen güvercin ırkıdır.

İskenderun Güvercininin Renkleri

Iskenderun

Iskenderun

İskenderun kuşlarının iki tür renk tipi bulunmaktadır. Bunlar düz renkliler ve parçalı renklerdir. Bu kuşların düz renkleri; beyaz, siyah, kırmızı ve sarı’dır. Gri veya küllü dediğimiz renkler siyah kuşaklı olur. Parçalı diye tabir ettiğimiz çift renkli olanları ise, beyaz üzerine kırmızı, siyah, sarı, gri renklerden oluşur. Bunlar düz renklere oranla daha çok tutulurlar. Gözlerinin alt kısmında gagaya doğru uzanan yamalar(bıyık) olur. İskenderun sert tüylü güvercinler sınıfına girer. Hızlı uçar, vücudu ve kanatları kuvvetlidir. Filo uçucusudur. Türkiye’de eski yıllarda İskenderun ve Tarsus bölgelerinde popüler olduğu bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın