TAKLACIKUSLAR.COM

Karakan – Gümüşkuyruk

Gümüşkuyruk (Karakan) Güvercini

karakan

Karakan Güvercini

Türkiye’de “yelpaze kuyruk” dünyada ise “fantail” olarak isimlendirilmiş ve güvercin cinsleri içerisinde sınıflandırılan gümüş kuyruklar, kuyruk telek sayılarının çokluğu ve kuyruklarının duruşu ile dikkati çekerler. Yurdumuzdaki yelpaze kuyruk ırklarından biri olan gümüşkuyruklar, aslen Suriye kökenli kuşlardır. Suriye’de “Karakand” veya “Hindi” ismi ile bilinmektedirler. Dünyada ise, “Karakand Fantail” ve “Syrian Fantail” ismi ile tanınmaktadırlar. Ülkemizde ise bu güvercinlere Gümüşkuyruk yahut Karakan ismi verilmiştir. Bu isimlendirme gümüş kuyrukların kuyruk teleklerinin tamamen beyaz renkli olmasından kaynaklanmaktadır. Gerçekten de bu güvercinlerde sadece kuyruk teleklerinin hepsi beyaz renklidir. Karakan güvercin hangi renk olursa olsun kuyrukları her zaman beyaz olur. Vücudun diğer kısımları ve tüyleri güvercinin kendi rengindendir. Yurdumuzda yerel olarak, gez ve kırk kuyruk gibi isimler ile da bilinmekte ve yetiştirilmektedir.

Bu güvercinler Suriye kökenli olmasıyla birlikte, yurdumuzda da yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Bunun bir sebebi Suriye’nin eski yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları içerisinde bulunması ile her iki ülke arasında gerek tarihi gerekse coğrafi olarak birçok ortak noktanın var olmasıdır. Osmanlı Devleti döneminden beri Arap yarımadası ülkeleri ve Suriye ile Türkiye arasında yoğun bir güvercin alışverişi yaşanmaktadır. Bu sebeple bu bölge ülkelerinin güvercinlerinin neredeyse tamamı ülkemizde de uzun yıllardır bilinmekte ve yetiştirilmektedir. Ülkemizde güneydoğu illerimizde yaygın bir şekilde yetiştirilir ve değerli kabul edilirler. Ancak Ülkemizin genelinde fazla yetiştirildiklerini söyleyemeyiz.

Gümüşkuyruk

Gümüşkuyruk – Karakan

Gümüşkuyruk güvercinlerin düz ve yuvarlak bir kafa yapıları vardır. Karakan güvercinlerinin vücut yapısı orta büyüklükte ve orta uzunluktadır. Gagaları siyah renkli, ince ve orta uzunluktadır. Karakanların tırnakları siyah renklidir. Gözleri fazla büyük değildir, orta büyüklüktedir. Gözleri inci rengi ve portakal tonlarında olmaktadır. Yelpaze kuyruk ırkların birçoğunda görülen boyun titretme hareketi bu kuşlarda da vardır ancak aşırı derecede değildir. Ayaklarında paça bulunmaz, kırmızı renkte olur ve biraz kısadır. Bu cins kuşlar kanatlarını kuyruklarının üzerinde taşır, yerde sürümezler. Bu taşıma şekli önemlidir. Çünkü diğer türlü kanatlarını yerde sürüklediği zaman bu kuşun ciddi şekilde değer kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu güvercinlerde kuyruğun duruş pozisyonu da çok önemlidir. Kuyruk her şeyden önce zemine paralel olmak zorundadır. Yukarı kalkık veya yeri süpüren bir kuyruk duruş tipi istenmez. Bazı gümüşkuyruk güvercinlerde kuyruğun duruş şekli ters “V” biçimindedir. Bu şekilde kuyruğa sahip olanları “Kırktelli” ya da “Kırkkuyruk” adı ile isimlendirilir. Kuyruktaki telek sayısı 16 – 22 olarak değişmektedir. Bu sayılar arası normal olarak kabul edilir. Bu güvercinlerde kuyruk üstü yağ bezesi(belüstü) bulunmaz.

Karakan (Gümüşkuyruk) Güvercini Renk Çeşitleri

Alaca Gümüş kuyruk: Beyaz üzerine serpilmiş şekilde renklidir. Gaga ve tırnak siyahtır. Kuyruk beyaz olmakla birlikte bazen arada renkli telekler olabilir. Şeritsizdir.

Siyah ( Arap ) Gümüşkuyruk: Bütün vücudu siyah olup sadece kuyruk tamamen beyaz renklidir. Gaga ve tırnak siyahtır. Şeritsizdir. Karagümüş güvercin ismi ile de bilinir.

Kara kan

Kara kan Güvercini

Gök ( mavi ) Gümüşkuyruk: Renk olarak taklacı güvercinlerdeki gök gibidir. Bu rengin kirlisi de bulunur. Gaga ve tırnak siyah renklidir. Bu güvercinlerin kanatları üzerinde iki sıra şerit bulunur. Kuyruklar tamamen beyaz renkli olur. Kırmızı ve Sarı Gümüş kuyruk: Eğer gümüşkuyruklar bu iki renge sahip ise “Halebi” ismi ile de adlandırılmaktadırlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, Halebi adıyla bilinen ve sarı ile kırmızı renklerde gelen başka bir ırkımızın var olduğudur. Halebi ırkının da kuyruk teleklerinin tamamı beyaz olmakla birlikte kuyruk telek sayıları 12 den fazla olmaz ve bu kuşlar üst tepelidirler. Halebi ırkında kuyruk üstü yağ bezesi bulunur. Her iki ırkın birbirine karıştırılması gerekir.

Bir Cevap Yazın