TAKLACIKUSLAR.COM

Meverdi

Meverdi Güvercini

Meverdi Güvercinler

Meverdi Güvercinler

Meverdi güvercinleri özellikle Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yetiştirilen, çok sevilen ve kıymet gören bir cins güvercinimizdir. Bölgede bu kuşlara “meverdi”, “mevrendi”, “merdi” gibi isimlerin kullanılmasıyla birlikte dünyada da “Mawardi Dewlap” olarak ta bilinir ve yetiştirilirler. Meverdi ırkına en yakın özelliklerde olan Lübnan ırkıyla yakın akrabalıkları vardır ve en çok yetiştirildiği yer ülkemizdir. Bu güvercinler filo uçucusudurlar, yüksek uçumları ve yuvalarına bağımlılıklarıyla birçok güvercin yetiştiricisinin en çok kıymet verdiği ırk olmayı başarmıştır. Desen ve görüntü güzelliği sebebiyle form olarak besleyen yetiştiricilerimizde azımsanmayacak derecede çoğunluktadır. Bu cins güvercinlere sahip olmak ve uçurmak birçok yetiştiricinin prestij kaynaklarıdır.

Meverdinin diğer ırklardan farklarının başında, birçok ırkın 4 ana renk desenine sahip olmasına rağmen , meverdi ırkı sadece kırmızı ve sarı renklerine sahiptir. Sarı renk olanlarının ise ilk olarak Kahramanmaraş ilimizde yetiştirilip çoğaltıldığı ve dünyaya yayıldığı söylentileri mevcut olmakla beraber ırkın Arap ülkelerinde sarı renginin mevcut olmaması bu söylenti ve rivayeti doğrulamaktadır. Pek çok yetiştiricimiz bu ırkı dünyanın en asil ırkı olarak nitelemesi ve diğer ırklardan ayrı tutması dikkate değerdir. Ama bu düşüncenin bir zararlı etkisi kıymetlerinden ötürü uçurulmayıp form olarak yetiştirilmesi sonucunu doğurmaktadır.

Kırmızı Meverdi

Kırmızı Meverdi

Meverdi ırkında aranılan özellikler;  Kusursuz bir desene sahip olmaları,  baştan başlayan renk göğüs altında düzgün bir şekilde sona ermeli, boynun tamamı arkada sırt kısmına kadar devam edip “V” şeklinde tamamlanmalıdır. Ayrıca kanat üstündeki çubuklarda(şeritlerde) çift sıra halinde ve işaret parmağı kalınlığında olmalıdır. Kuşun diğer tüm kısımları beyaz olmalıdır. Ayrıca desen için vazgeçilmez parçalardan biride kafa da tam tepede hilal şeklinde beyazlık olmalı (bu özellik “taç” olarak adlandırılır), burun üstünden tepeye uzanan ince beyaz bir çizgi (bu özellik “gak” olarak adlandırılır) tacına ulaşmadan sonlanmalıdır.  Renk çok önemlidir, altın sarısı olmalı, kırmızıysa parlak, morumsu bir renk olmalıdır. Boyun ince ve uzun olmalı, gaga altında sakal olmamalıdır. Kafa yapısı hafif irice, gözler siyah, gaga orta uzunlukta, beyaz ve kalın olmalıdır. Bacakları uzun ve tozluksuz, paçasız olmalıdır.  Ve belki de en değer verilen yönü duruşudur. Dik duruşuyla bir askere benzemelidir. Kanatları kuyruklarının üzerinde tutmalı ve kuyruğu yere değecek şekilde dik durmalıdır.

Sarı Meverdi

Sarı Meverdi

Sarı renkli olanları, kırmızı olanlarından daha ince ve uzun yapılıdır. Ayrıca sayısal azlıklarından olsa gerek sarı olanları daha makbul görülür. Aranan özelliklerden bir veya birkaçının eksik olması kuşun değerini çok düşürür. Genel olarak her ırkın sarı ve kırmızılarının eşleşmesi sonucu ırkta bozulma olmaz, Fakat meverdi ırkında istenen renk tonlarının sarı- kırmızı eşleştirilmelerinde bozulmalarından dolayı bu tip eşleştirmelerden kaçınılır.

Bir Cevap Yazın